Talianske aperitivo a jeho zaujímavá história

by Zdenka Jakešová

Vráťme sa spolu na počiatky talianskeho aperitiva 🙂 Možno budete prekvapení, ale vrátime sa späť v čase až do obdobia Rímskej ríše. Podľa historických zdrojov sa Rimania z vyšších vrstiev pred večerou združovali a popíjali alkoholické nápoje a pojedali k nim rôzne jednohubky, vtedy sa tento čas dňa ešte nenazýval aperitivo, ale „gustatio“ (ochutnávka). Najobľúbenejším nápojom tých čias bolo „mulsum“ – bolo to víno s vysokým obsahom alkoholu, ktoré Rimania zmiešavali s medom a koreninami. Takéto nápoje mali povzbudiť chuť do jedla pred bohatou večerou, ale rovnako bol tento čas aj významnou spoločenskou chvíľou.

Názov aperitivo pochádza z latinského ‘apertitiuvum’, teda otváranie niečoho, mohli by sme to nazvať aj úvod do večere.

V období stredoveku boli rozšírené rôzne bylinné likéry, ktoré vytvárali mnísi a používali sa aj v medicíne. Aj v tých časoch mali v kláštoroch vedomosti o tom, že rôzne horké byliny stimulujú trávenie, preto bolo odporúčané podávať ich pred večerou.

Životný štýl „aperitivo“ vo svojej dnešnej podobe začal vznikať koncom 18.storočia v Turíne. Písal sa rok 1786, keď destilér Antonio Benedetto Carpano vytvoril prvý novodobý aperitivo drink, slávny vermouth „Carpano“ v jeho komerčnej podobe podľa tajného receptu, ku ktorému mali prístup len dve osoby. Bol vyrobený z bieleho vína “moscato” a doplnený o 30 byliniek a korenín, mal veľmi špecifickú chuť a likérovú konzistenciu. Carpanov obchodík sa nachádzal hneď oproti kráľovskému palácu, kam svoj nový objav Carpano kráľovi poslal na ochutnávku.

Tradíciu „gustatio“ teda začal  rozvíjať aj kráľ Vittorio Emanuele II, ktorý bol prvým kráľom zjednoteného Talianska, a ktorému vermouth hneď tak zachutil, že ho začal podávať pred večerou aj na svojom kráľovskom dvore. Vermouth Carpano sa stretol s okamžitým úspechom, pretože bol dostupný pre väčšinu peňaženiek, bol na tú dobu jedinečný a hovorí sa, že práve vďaka jeho obľube sa v Taliansku aperitivo udomácnilo.  Avšak momentom, ktorý vystrelil aperitivo medzi talianske symboly, bolo vynájdenie nápoja Campari Soda (nápoj pozostávajúci z 2 dielikov Campari a dielika sódy)  v roku 1932.

Aperitivo nie je len samotný nápoj, je to niečo omnoho viac…je to spoločenská udalosť, životný štýl! Je to príjemná podvečerná chvíľa, keď slnko pomaly zapadá, ruch pracovného dňa utíchne, skončíte v práci, či v škole, a vyberiete sa do svojho obľúbeného baru, kaviarne či bistra, kde si v spoločnosti tých, s ktorými sa cítite dobre doprajete váš obľúbený nápoj a niečo malého pod zub, tieto chuťovky sú vždy zahrnuté v cene nápoja.

V Toskánsku máme zopár obľúbených miest, kde si môžme dopriať aperitivo, tieto miesta vždy v čase aperitiva pripravia na pulte či stole vo forme bufetu rôzne dobroty. Niekde sú to rôzne oriešky, chipsy, nakladané olivy či rajčiny, inde pridávajú aj panini, bruschetty a crostini s rôznymi nátierkami a obložením, horúce chuťovky z lístkového cesta plnené rajčinovým základom, syrom či inými pochutinami vytiahnuté priamo z pece, na niektorých miestach dokonca počas aperitiva pripravujú aj jednoduché cestoviny či šaláty.

Aperitivo je niečo, čo oddeľuje bežný deň od toho oddychového večerného. Je to moment, ktorý si môžte vychutnať na rušnom námestí, vo svojej záhrade, alebo  na pláži, či už sám, s partnerom alebo s partičkou priateľov. je to príjemná chvíľa, ktorá vás pripraví nielen na večeru, ale aj na čas oddychu, ktorý venujete sebe a svojim blízkym.

A aké nápoje sa najčastejšie popíjajú ako aperitivo?

Prosecco

Campari

Aperol Spritz (3 dieliky Prosecco, 2 dieliky Aperol, dielik sódy, plátok pomaranču)

Campari Spritz (3 dieliky Prosecco, 2 dieliky Campari, dielik sódy, pomarančová kôra)

Negroni ( dielik Vermouth rosso, dielik Campari, dielik ginu, pomarančová kôra)

Negroni sbagliato – nepodarené Negroni:) ( dielik Vermouth rosso, dielik Campari, dielik šumivého vína, pomarančová kôra)

Americano ( dielik Vermouth rosso, dielik Campari, dielik sódy, pomarančová kôra)

Mimosa (dielik čerstvo odšťavenej pomarančovej šťavy, dielik Prosecco)

 

Amici, ďakujem za vás čas, ktorý ste venovali čítaniu tohto „aperitivo“ článku, ak vás zaujímajú toskánske zážitky, zaujímavé písanie nájdete aj v ostatných článkoch môjho toskánskeho blogu 🙂

 

Tak teda nazdravie, salute!