Ako si pripraviť tradičný citrónový likér „limoncello“

by Zdenka Jakešová

Limoncello je voňavý likér vyrobený z tých najkvalitnejších citrónov, ktoré sú vypestované v oblasti Amalfi. Prvá receptúra sa datuje niekedy na obdobie po 1.svetovej vojne, miesto vzniku je však doteraz neznáme, pretože traduje mnoho príbehov a o jeho pôvod sa hašteria obyvatelia Amalfi, ostrova Capri či Azzura. Na ostrove Capri získala ochrannú známku na názov a receptúru „limoncello“ v roku 1988 rodina obchodníka Massima Canale. Limoncello môžte piť ľadovo vychladené, primiešať do čierneho čaju, použiť na pečenie do krémov a poliev…má mnoho využití:)

Na prípravu budete potrebovať:

  • 10 stredne veľkých citrónov (moje boli 1310g)
  • 700g cukru (použila som bio trstinový, ale v tradičnom recepte je biely cukor)
  • 6dcl 95% alkoholu
  • 1L vody

Postup je veľmi jednoduchý 🙂 Dôležitá je kvalita citrónov, pretože by mali byť 100% bio, chemicky neošetrované. Náš zeleninár ich objednáva priamo z oblasti citrusov, z pobrežia Amalfi okolo mesta Sorrento. Z citrónov opatrne odstráňte kôru tak, aby na nej ostalo čo najmenej dužiny. Do uzatvárateľnej nádoby jednoducho vložte kôru, cukor, alkohol i vodu.

Dobre premiešajte, uzavrite a uskladnite aspoň na 3 týždne do tmavej miestnosti. Občas môžte premiešať. Po uplynutí tejto doby limoncello sceďte a nechajte vo fľaškách odpočívať ešte týždeň:) Ako tak rátam, stíhate to presne do sviatkov:)

 

TIP ODO MŇA: Ak by ste radi žlto-žlté limoncello, použite biely cukor, pretože trstinový ho sfarbí na menej vábnu farbu.  A ak by ste radi vyskúšali odvážnejšiu kombináciu, pridajte do nádoby aj pár vetvičiek čerstvého rozmarínu. Limoncello bude krásne prevoňané.

TIP ODO MŇA2: Ak nemáte k dispozícii kvalitné citróny, či čas na výrobu domáceho limoncella, veľmi kvalitné priamo z oblasti Sorrenta nájdete v našej vianočnej ponuke toskánskych dobrôt, ktorú si môžte objednať do 01.12. do polnoci (kliknite na odkaz:) )