PREČO SA OLIVOVÝ OLEJ NAZÝVA „TEKUTÉ ZLATO“ (časť 2.)

by Zdenka Jakešová

…a koncom októbra začína ten dlhoočakávaný moment, kedy farmári vyťahujú a kontrolujú siete, zvolávajú svojich pomocníkov a modlia sa v priaznivé počasie….olivobranie:)

Nie je oberačka ako oberačka

Je to ako so všetkým na svete. Ak niečo „šáliš“, dokážeš to predať aj za nízku cenu, ale potom sú tu poctiví farmári, ktorí pracujú a produkujú tak, ako im srdce káže. Poctivo a kvalitne.

Tak napríklad náš Michele. Starostlivo si vyberá pomocníkov, ktorí sa olivobrania zúčastnia, pretože vie, aké dôležité to je. Okrem celoročnej starostlivosti každú odrodu olivovníka, ktoré sú v strmo sa zvažujúcom olivovom háji umiestnené bez akýchkoľvek pravidiel, berie ako individualitu. Každá odroda je zberaná presne v čase, kedy sú plody v dokonalom bode zrenia. Za týmto jednoducho znejúcim krokom je mnoho času stráveného medzi olivovníkmi a náročná práca počas zberu.

Počas olivobrania sa natiahnu siete, ktorú sú zvláštne poprepájané, nasadí sa pohodlná obuv a chlapi vyrážajú medzi olivovníky. Na farme Alfani používajú ručné elektrické nástroje, ktoré sú ukončené vibrujúcimi „hrablami“. Zberač musí sledovať pôdu pod nohami, pretože pracuje v komplikovanom a niekedy až nebezpečnom teréne, navyše nemôže postúpať už obraté plody. Celú dobu drží v rukách ťažkú vibrujúcu „mašinu“ a  striedavo s kontrolou pôdy pod nohami sleduje akými časťami stromu prechádza, pretože ho môže poškodiť. Koncom októbra sa olivobrania zúčastnili aj naši známi, páni v najlepšom veku a fyzickej kondícii, vrámci oddychu od náročného pracovného tempa, a po prvom dni (8 hodinách zberania) boli zlomení a s pokorou uznali, že je to nesmierne náročná práca.

Po zozberaní olív sa siete sťahujú (čo je vraj tiež fyzicky náročné) a olivy sa opatrne prekladajú do prepraviek. Ako Michele hovorí, akonáhle oliva spadne zo stromu, začína proces jej degradácie. Preto olivy, ktoré pozbierajú doobeda sú na obed už olivovým olejom.

A potom sú tu tí ostatní

…ostatnýmí mám na mysli farmárov, ktorí pre svoje nižšie náklady zberajú olivy deň- dva a až potom s nimi putujú do lisovní. Tým nás oberajú o kvalitu a pozitívne vlatnosti oleja. A potom sú tu olivové oleje označované ako „pochádzajúce z krajín EÚ“, čo v preklade znamená, druhý lis z olív, ktoré boli po prvotnom lise dopravené na určité miesto z rôznych štátov Európy a po pár dňoch cestovania a oxidácie vylisované a doplnené o látky, ktoré nemajú s kvalitou a zdraviu prospešnými látkami nič spoločné.

Žiaden odpad

Vedeli ste, že dužina olív = „sansa“ sa po vylisovaní vracia späť pod stromy a slúži ako prírodné hnojivo? Dokonca sa používa na výrobu elektrickej energie, ktorá vzniká fermentáciou dužiny a s tým spojeným vytváraním plynov, ktoré tvoria energiu. A napríklad, že kôstky = „nocciolini“ sa vysušia, pomelú, znova stlačia a vznikajú z nich pelety na kúrenie, ktoré majú dokonca veľmi kvalitné výsledky a sú úplne prírodné?

A teda prečo bude tohto roku olivový olej omnoho vzácnejší

Tohto roku farma Alfani (do dnešného dňa) zozbierala 8769kg olív, z ktorých vylisovali len 1194litrov olivového oleja. Len aby ste si vedeli predstaviť, štandardná produkcia je približne dvojnásobná, kým výdavky spojené s pestovaním, starostlivosťou, prácou a zberom boli rovnaké ako po iné roky…smutné, ale aj to je súčasťou života farmáraL

Ak by sme si mali napísať niečo viac ku konkrétnym odrodám, napríklad také Leccio del Corno tohto roku urodilo v priemere 30kg olív (strom), a zo 100kg týchto olív sa vylisovalo približne 13,25 litra olivového oleja. To znamená približne 4 litre oleja z jedného stromu. V dobrý rok ten istý strom urodí približne 40-50kg olív, niekedy dokonca 60kg. Začínate rozumieť tomu, prečo je jeho cena taká vysoká?

Napríklad taká typická odroda oblasti Chianti- Madonna dell’Impruneta bola tohto roku veľmi nešťasná… urodila len 8kg (!) olív na strom, zo 100kíl týchto olív vylisovali len približne 9,61litrov oleja, čo znamená ani nie liter na jeden strom. Neviem ako vy, ale ja mám zimomriavky…a nie tie príjemné…

Čo ma však absolútne fascinuje a dojíma je, že napriek veľmi zlej situácii Michele vidí tento stav ako podnet na štúdium, na zlepšenie svojich znalostí, ako podnet na to vyjsť zo svojej komfortnej zóny, zmeniť pohľad na to, čo bolo doteraz a pripraviť sa na nové podmienky.

Je ešte mnoho, čo by som rada k téme olivového oleja napísala, ale myslím, že k tomu, aby ste si vedeli spraviť predstavu, aby som vás mohla inšpirovať na ďalšie hľadanie informácií, je to dostačujúce. A ak si budete najbližšie vyberať olivový olej, spomeňte si na tieto riadky…na to, koľko práce, úsilia i sĺz a prekážok stojí na ceste k tomuto tekutému zlatu <3

*ak ste si neprečítali môj predošlý článok o olivovom oleji a radi by ste, nájdete ho tu:

PREČO SA OLIVOVÝ OLEJ NAZÝVA „TEKUTÉ ZLATO“ (časť 1.)