Silvia Nemečková, Pantelleria / IT, 24. Jún 2017

by admin

Neprešli ani tri dni, a už som vedela, že som v tom. Ja milujem Sicíliu, a ostrovy k nej patriace. Toskánsko som síce poznala, vďaka školským výletom, ktoré organizovala jazyková škola, v ktorej som kedysi študovala moju taliančinu. (Už je tomu 20 rokov) Ale k Toskánsku som nikdy predtým nezahorela láskou. Zdenka mi ponúkla spoluprácu s jej toskánskym projektom. Ponúkla mi miesto vyučujúcej taliančiny pri pobyte v Toskánsku pre Slovákov a sprevádzanie jej klientov – študentov pri spoznávaní naopak JEJ veľkej lásky ‚Toskánska‘. Ponuku som prijala s veľkou radosťou a veľkým prekvapením, že si vybrala práve mňa! Bola to pre mňa výzva a zároveň ďalší seriózny postup v mojej pracovnej kariére, čo sa týka vyučovania taliančiny. Pre zaujímavosť: So Zdenkou sme sa zoznámili cez výučbu taliančiny, cez jedného môjho dávneho bývalého študenta, ktorý ma Zdenke opísal ako “talianskeho Ľudovíta Štúra“, a tak sa mi Zdenka ozvala. So Zdenkou sme sa zoznámili a začali študovať taliančinu na jeseň v 2015. Učila som ju formou SKYPE. S jej prístupom k taliančine som bola veľmi spokojná, bola veľmi poctivá v učení a ako vidno, aj Zdenka s mojím energickým, priamym a jednoduchým prístupom. Nikdy sme sa predtým nevideli. Iba počuli. Nemali sme zapnutú kameru, pre naše vzájomné domáce pohodlie. Prvýkrát sme sa videli, podali si ruky a objali až práve teraz, keď som dorazila do San Casciana. A tak to všetko začalo. Bez Zdenky by som určite neprežila ten prevrat vo mne, ten cit a silný pocit zaľúbenia sa do Toskánska, ktorý sa udial v mojom vnútri.
Zdenka a Martin (Martin Záhumenský – Masterchef – Slovensko 2016) patria k sebe. Nie iba ako partnerský pár, ale aj pracovne. Oni dvaja vám to Toskánsko ponúknu na striebornom podnose. A vy zrazu pocítite chuť jedla ako niečo úžasné a doteraz nepoznané a doteraz nevychutnané. Cez Štěpánku, sprievodkyňu Florencie, objavíte dôležitú históriu Florencie, vôňu parfumov, a vôňu Florencie, vôňu Toskánska, vôňu Talianska… vôňu života. Zrazu objavíte zmysel života. V úplne jednoduchých veciach. V jedle, v chlebe našom každodennom… vo vôni parfumov… v radosti z ľudskej práce. Cez lásku medzi Zdenkou a jej Martinom objavíte “ako ON všetko zanechal kvôli NEJ, kvôli láske, kvôli žene, ktorú miluje, a rozhodol sa milovať“. Pohľad na tú čistú a nefalšovanú lásku medzi mužom a ženou vám ponúka Zdenka a Martin. Zdenka a Martin ponúkajú aj slzy dojatia. Áno, vyšli aj slzy dojatia. To všetko ponúka Zdenka Jakešová a jej ‚Sì,Toskánsko‘. ONA o tom ale nevie, ale my sme to všetko prežili a prežívali naplno. To ONA nás svojou láskou k Toskánsku dostala. To ONA cez svoju prácu nás opantala a učarovala nám. To ONA a Martin nás naučili vidieť život pozitívne, bohato a zamilovane. To ONA a Martin ma naučili sa k môjmu Emíliovi začať správať jemnejšie, trpezlivejšie, chcieť byť tiež upravená a krásna pre môjho Emília. Zaľúbiť sa ešte viac do môjho Emília a vážiť si ho! To ONA a Martin ma naučili cítiť vôňu vína, vychutnať si ho s eleganciou a začať k nemu pristupovať a začať sa k nemu správať ako k Božiemu daru… cez poctivú prácu a pot vinárov.
Zdenka ďakujem, Martin ďakujem. Moji prví študenti v Toskánsku Marián alias Franco, Janka, Andrejka a Danka, ďakujem vám, že ste prijali Zdenkinu ponuku. Vďaka vám som mohla prežiť to, čo sme spolu prežili, aj vďaka vám chcem byt lepšia, ľudskejšia, jemnejšia, poctivejšia, viac milujúca, viac chápajúca, viac trpezlivejšia… Nikdy na naše lekcie a čas strávený s vami nezabudnem! Ste to všetko práve VY, ktorí posúvajú druhých dopredu. Ja som učila vás, ale vďaka vám som sa aj ja naučila veľa nových vecí. Veľa dôležitých vecí. Aj na moje veľké prekvapenie, ste sa z úplných začiatočníkov, ktorí nevedeli, ani “mäkké F“ stali mierne pokročilí, ktorí zrazu vedeli si s istotou vypýtať kávu a nebáť sa sami a s istotou predstaviť sa, a čo to o sebe aj keď len to najzákladnejšie povedať, a chcieť sa vyjadriť v taliančine a chcieť pokračovať v štúdiu taliančiny aj po návrate domov.
Allora, moje veľké Sì ‚Sì, Toskánsku‘ a Zdenke.
Ďakujem Zdenka a ešte raz Grazie.