Toskánska karanténa (10.03.2020)

by Zdenka Jakešová
Dnes ráno sme sa v Toskánsku zobudili do zvláštneho rána…nebesky modrá obloha je síce bez mráčika a slnko neúnavne svieti, kraj je rovnako čarovný a teraz aj krásne rozkvitnutý, ale atmosféra a netradičné ticho sú doposiaľ niečím novým..
Domáci začínajú brať situáciu konečne vážne, nás nevynímajúc….nielen vláda, ale aj vplyvné osobnosti všetkých vekových kategórií šíria osvetu, aby sme sa k situácii postavili zodpovedne, aby sme sa zdržiavali doma. Internetom sa šíri aj kampaň #iorestoacasa (zostanem doma) a napríklad jedna z najslávnejších influenceriek Chiara Ferragni vyzbierala v priebehu dňa vyše 3 milióny eur pre nemocnice.
Pohyb medzi mestami a dedinami začínajú monitorovať policajné hliadky, ktoré kontrolujú dôvod vášho cestovania i špeciálne vyhlásenia vydané vládou, ktorými sa musíme preukázať. Zdravotnícky personál je vyčerpaný a na sociálnych sieťach lekári a zdravotné sestry prosia svojich spoluobčanov, aby sa správali zodpovedne a dodržiavali všetky opatrenia.
Na verejnosti je potrebné dodržiavať min. metrovú vzdialenosť, všade sa rozmiestnili dezinfekcie a na pultoch obchodov či barov visia oznamy o týchto základných opatreniach. Je až dojímavé vidieť tak kontaktný národ akými Taliani sú dodržiavať od seba odstup a nevidieť na každom kroku zhluky priateľov, ich milované objatia, bozky a vrúcne podania rúk
Mnohí z vás sa nás pýtate, prečo sme sa v sobotu vrátili späť do Talianska, keď tu vládne taká nepriaznivá situácia…rozumné dôvody vám napísať neviem, je to vec srdca ak aj vy milujete Taliansko a všetko s ním spojené, ak naň prechovávate krásne spomienky, alebo je vašim snom ho raz navštíviť, buďte s nami aj v ťažkých chvíľach a neukazujte na nás prosím prstom. Na Slovensko posielame rovnako veľa síl, solidarity,zodpovedných činov a pozitívnych myšlienok…zamysleli ste sa nad tým, že táto „katastrofa“ je tu možno preto, aby svet konečne spomalil? Aby sme sa vrátili späť ku svojim koreňom, nenaháňali sa toľko za materiálnom a vážili si skutočné hodnoty…?
Zdenka
PS: Ak by ste mali akékoľvek otázky, neváhajte nám napísať email na info@siitaly.eu