Toskánsko autom – naše odskúšané tipy a užitočné informácie

by Zdenka Jakešová

Plánujete svoju toskánsku dovolenku autom a cítite sa neistí, pretože vám chýbajú informácie a tipy? Rada vám na základe mojich dlhoročných skúseností poradím užitočné tipy, aby bola pre vás aj samotná cesta do Toskánska zážitkom:)

Základné vzdialenosti Vzdialenosť Florencia – Bratislava je približne 930 kilometrov, cesta trvá približne 10 hodín, z Košíc to k nám máte približne 1230 km. Od Prahy je Florencia vzdialená približne 1040km a cesta k nám by vám mala trvať niečo vyše 10 hodín.

Diaľničné poplatky.

Smerom zo Slovenskej republiky k nám budete prichádzať cez Rakúsko, ak pochádzate z východu republiky, odporúčame vám trasu cez Maďarsko a Slovinsko.

10-dňová rakúska diaľničná známka je v cene 9,40€

7-dňová slovinská diaľničná známka je v cene 15€

10-dňová maďarská diaľničná známka stojí v prepočte na euro približne 11€

Na území Talianska sa nekupujú diaľničné známky, ale hradí sa tu diaľničné mýto podobne ako v Chorvátsku. Ak sa k nám chystáte smerom z Bratislavy, talianske diaľničné poplatky budú približne 38€ /1 smer, smerom z Prahy zaplatíte za talianske diaľničné poplatky cca 33€ / 1 smer a smerom zo Slovinska (hraničný prechod Trieste) sú diaľničné poplatky vo výške cca 36€ / 1 smer.

Pozor, ak nepoužívate predplatený Telepass, pri prechode cez mýtne brány vždy používajte brány označené ikonkou platobnej karty či mincí,  alebo ikonkou ruky (mýtna brána s obsluhou)

(*Informácie o diaľničných poplatkoch podľa cenníkov za rok 2020)

Maximálne povolené rýchlosti v Taliansku sú 50 km/h v obci, 90 km/h mimo obce, 110 km/h na rýchlostnej ceste a 130 km/h na diaľnici. Pozor si dávajte na extrémne vysoké pokuty! Opatrne jazdite najmä v noci v čase od 22.00 do 07.00, kedy je výška pokuty zvýšená o 1/3 z pôvodnej sumy.

Prekročenie rýchlosti sa pokutuje nasledovne, do 10 km/h: 41-170€, prekročenie rýchlosti o 10-40 km/h: 170-530€, prekročenie rýchlosti o 40-60 km/h: 530-2100€ + môžu vám odobrať vodičský preukaz až na 1 rok, prekročenie rýchlosti o viac ako 60 km/h: 830-3300€ + môžu vám odobrať vodičský preukaz až na 1 rok.

Pozor si dávajte na stacionárne radary, ktoré sú rozmiestnené popri diaľniciach, ale aj na regionálnych cestách v obci či mimo obce. Talianske pokuty sú vymáhateľné aj na SR či ČR, a môže sa stať , že vám budú doručené rok po spáchaní priestupku. Ste na dovolenke, tak načo sa ponáhľať:)

Pozor aj na telefonovanie za volantom, ktoré je rovnako ako na Slovensku prísne zakázané, dovolené je iba v prípade použitia handsfree zariadenia. Ak vás pristihnú s telefónom na uchu, čakajte pokutu od 155€. Netreba preto riskovať, bezpečnosť pre vás a vašu rodinu je predsa vždy na prvom mieste

Pokutu je možné zaplatiť v hotovosti len v eurách. Ak šofér hotovosť nemá, musí si ju zabezpečiť z bankomatu, alebo si ju dá zaslať prostredníctvom služby Western Union. Kým ju nezaplatí, polícia zadrží vozidlo. Ak je priestupok zaznamenaný kamerou, je pokuta zaslaná na adresu majiteľa vozidla, ktorý ju musí uhradiť spravidla do 30 dní od prevzatia oznámenia. Ak vozidlo riadila iná osoba ako jeho majiteľ, je možné sa proti rozhodnutiu odvolať s tým, že majiteľ vozidla preukáže, že vodidlo v danom momente neriadil. V opačnom prípade nesie plnú zodpovednosť.

Celodenné povinné svietenie je povinné počas celého roka pre vodičov áut i motocyklov.

Alkohol za volantom – toleruje sa 0,5 promile alkoholu v krvi. Ak hladina alkoholu v krvi prevyšuje 1,5 promile, buďte pripravení na pokutu v minimálnej výške 530€ a odobratie vodičského preukazu, prípadne väzbu v trvaní od 3 mesiacov do 1 roka.

Zákaz parkovania platí v oblastiach vyhradených pre miestnych obyvateľov (riservato ai residenti), pre hendikepovaných (riservato ai disabili), pre klientov / návštevníkov (riservato ai  clienti / visitatori).

Je prísne zakázané prevážať pohonné hmoty v aute v kanistroch a iných nádobách.

K povinnej výbave automobilu v Taliansku patrí reflexná vesta a výstražný trojuholník.

Najmä nezabudnite cestou dodržiavať „pitný režim“ a ako praví Taliani dopriať si pár šálok výbornej talianskej kávy ☺ (napríklad lahodná káva talianskej značky Kimbo v motoreste Autogrill).

Tankovanie
Čerpacie stanice na diaľniciach a v blízkosti hraničných prechodov sú otvorené 24 hodín denne. Len málo staníc na bežných cestách je otvorených počas celého dňa, v nedeľu a cez prázdniny. Väčšina z nich však v čase mimo pracovnej doby ponúka možnosť natankovať prostredníctvom platobných automatov (zvyčajne s možnosťou zvoliť si spôsob platby bankovkami alebo kreditnou kartou)– i keď použitie kreditnej karty v takýchto automatoch sa na odľahlejších miestach veľmi neodporúča.

Na väčšine čerpacích staníc je cena pohonných hmôt závislá aj od toho, či využijete službu obsluhy alebo si natankujete sami (cena za liter pohonnej hmoty je v prípade self-servisu nižšia o približne 0,07-0,10€ / liter). Ceny pohonných hmôt sa líšia aj v závislosti od konkrétneho regiónu.

Platobné automaty na čerpacích staniciach najčastejšie fungujú takto:

1. Vyberte číslo svojho svojho stojana, vložte bankovku alebo kreditnú kartu (väčšina automatov peniaze nevydáva)

2. Vyberte si druh paliva, ktorý chcete tankovať

3. Zdvihnite čerpaciu pištoľ zo stojana a počkajte pár sekúnd

4. Tankujte

 

Verím, že vám týchto pár riadkov pomohlo v plánovaní vašej toskánskej dovolenky:)

Budeme sa tešiť na stretnutie!