Zopár toskánskych tipov:)

by Zdenka Jakešová

Dovolenkové dni sú pre každého z nás výnimočné…čakáme na ne dlho, snívame ako naša vybraná krajina bude voňať a chutiť, či tie farby z fotiek, ktoré si už roky googlime budú také isté čarovné. Plánujeme, snívame, predstavujeme si. Aby však dovolenka ubiehala hladko je podľa mňa potrebné poznať aj základné črty tej ktorej krajiny a také malé (veľké) vychytávky, ktoré nám všetko uľahčia 🙂 Ja som pre vás zopár takých spísala, verím, že vám padnú vhod 🙂 Zdenka

 

Talianske siesty sú podľa mňa veľmi fajn výmysel a rozhodne prospievajú  ku kľudu a pohode domácich, majú svoj význam. Vám odporúčam sa na ne pripraviť, ak nechcete o 3tej stáť vyhladovaní (a z hladu vynervovaní) pred zatvorenými dverami reštaurácie, alebo sa tlačiť bagetkami:)

Vo všeobecnosti platí, že reštaurácie otvárajú okolo 12:30 a obslúžia vás ak prídete do 14:30/15:00, služby a obchody (mimo velikých turistických miest ako Florencia či Siena) zväčša zatvárajú okolo 13tej a znova otvárajú v čase od 15:30/17:00hod. Osobne nedôverujem reštauráciám, ktoré sú otvorené počas celého dňa, zvyčajne ide o turistické pasce..

Neskoré večere…na Slovensku sme zvyknutí večerať pekne skoro a ľahko…tu sa dvere trattorií otvárajú až o 19:30, takže k večeraniu sa dostanete okolo 8mej, a ku koncu hodovania vás ponúknu kávou a grappou:)

All inclusive, raňajky….Toskánsko a all inclusive sa k sebe hodia asi ako banán  s treskou 🙂  Preto ich tu neočakávajte. Mimo neosobných hotelov, ktoré sa mi k tejto čarovnej atmosfére rovnako nehodia, vás každé ráno uvítajú tradičné talianske raňajky. Čo sa naších usadlostí týka, ich majitelia uprednostňujú kvalitu nad kvantitou (produkty si pestujú, alebo kupujú z miestnych fariem, vlastnoručne každé ráno pečú koláčiky, pečivo, pripravujú marmelády,atď), preto neočakávajte dlhé bufetové stoly 🙂 Ak vám na raňajkách veľmi záleží a máte na ne svoje špeciálne požiadavky, dajte nám o tom vopred vedieť a my vám odporučíme usadlosť, ktorá vaším predstavám vyhovuje.

Selfcatering ubytovanie  tu predstavuje veľmi populárny typ ubytovania a znamená ubytovanie s vlastným stravovaním (vo väčšine prípadov) v apartmánoch s vlastnou kuchyňou alebo kuchynským kútom. Selfcatering ubytovanie neposkytuje denný servis vo forme upratovania. Upratovanie apartmánov a výmena posteľného prádla, osušiek/uterákov je vo väčšine prípadov nastavená 1x počas týždňového pobytu, v niektorých prípadoch je to len výmena posteľného prádla, osušiek/uterákov 1x v priebehu týždňového pobytu.

Pet friendly v Toskánsku psíkov milujú! Môžte sa s nimi vybrať do kaviarní, reštaurácií (dokonca aj do niektorých Michelinovských), sú tu pre ne určené krásne pláže, a okoloidúci ľudia ich pohladia či pochvália, a keď budete popíjať svoje café im pripravia misku s vodou,.. 🙂

 

Toskánsko a deti je asi druhá najčastejšia otázka, na ktorú sa nás pýtate. Ja rada hovorím, že každý musíme poznať svoje dieťa, aby sme vedeli odhadnúť, či takýto typ dovolenky zvládne. Tu nie sú rezorty s animátormi a množstvom bazénov so šmýkačkami a bufetovými stolmi počas celého dňa a noci, preto je to iný typ rodinnej dovolenky. Ale sú tu krásne trávnaté plochy okolo usadlostí, bazény, pláže, detské atrakcie (zoo, morské akvárium, detské parky, hľadanie pokladu po Florencii či Siene s našou Štěpánkou, aquaparky,…), výborná zmrzlina a pizza (čo podľa skúseností milujú všetky deti 😀 ), takže aj v Toskánsku sa pre ne dá vytvoriť zaujímavý program, aby ste boli vy i vaše detúrence spokojní.

Komáre tu dobiedzajú rovnako ako na Slovensku 🙂 Pre vaších psíkov odporúčam v lekárni zakúpiť kvapky špeciálne určené na agresívne komáre, ktoré sem prilietajú z Afriky a môžu spôsobiť veľké nepríjemnosti. (na Slovensku tento prípravok nemožno nájsť)

Cestovanie po Toskánsku

Ak k nám cestujete vlastným autom, nasledujúce riadky už čítať nemusíte, pretože ste „v suchu“ 🙂 Ak ste si zvolili iný typ dopravy sem (lietadlo, vlak, autobus), zatvorte na chvíľu oči a predstavte si to…toskánsky vidiek, ladne zvlnené kopce posiate olivovníkmi a viničom, na každom kopci malá dedinka či kamenná usadlosť…ohromná romantika 🙂 Avšak aj vzdialenosti 🙂 Taxi služby a appky podobné Uberu fungujú len vo Florencii, na vidieku sa taxíky či transfery objednávajú vopred (hodiny) a sú skutočne veľmi drahé. Preto vrelo každému odporúčam pohybovať sa tu vlastným autom, alebo si auto prenajať (od 15€ na deň) 🙂

 

Letecká doprava ponúka frekventované a veľmi lacné lety do Bologne, Pisy či Florencie. Let trvá približne 70 minút, čo je skvelé aj pre tých, ktorí sa lietania obávajú alebo majú menšie deti. Pri využití leteckej dopravy vám odporúčam vopred si prenajať auto. Tu pozor na viacero informácií. Je potrebná embosovaná karta, ktorá musí byť vystavená na meno objednávateľa, ktorý je súčasne aj vodič. Pri registrácií dvoch vodičov vám spoločnosť účtuje extra poplatok. Spoločnosti vám budú pár dní na účte zadržiavať bezpečnostný depozit vo výške od 400,00€.

 

Verím, že vám moje tipy pomôžu, alebo aspoň uľahčia plánovanie vašej toskánskej dovolenky 🙂

Tešíme sa na vás!

Zdenka